OGÓLNY PROGRAM KURSU
• ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE REALIZOWANE SĄ W DNIACH 6-21 SIERPNIA 2021 R. Zajęcia odbywają się codziennie przez cały dzień z krótką przerwą obiadową. Szczegółowy program zostanie przesłany uczestnikom drogą mailową na 3 dni przed rozpoczęciem kursu. Dostępny będzie w również na stronie www.kursinstruktorski.pl w zakładce „GRAFIK”.
• EGZAMIN Z CZĘŚCI OGÓLNEJ ODBĘDZIE SIĘ W TRAKCIE KURSU, EGZAMIN Z CZĘŚCI SPECJALISTYCZNEJ ODBĘDZIE SIĘ DNIA 22 SIERPNIA 2021 R.
• W PRZECIĄGU MAX 3 MIESIĘCY OD UKOŃCZENIA KURSU KURSANCI SĄ ZOBLIGOWANI DO ODBYCIA PRAKTYK INSTRUKTORSKICH W WYMIARZE 20 GODZIN LEKCYJNYCH, W WYBRANEJ SZKOLE TAŃCA, KLUBIE SPORTOWYM LUB REKREACYJNYM CZY DOMU KULTURY.
• TERMINY EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH ZOSTANĄ PODANE NA SPOTKANIU ORGANIZACYJNYM PIERWSZEGO DNIA KURSU.
Program kursu obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne pozwalające na uzupełnienie kompleksowej wiedzy oraz umiejętności umożliwiających prowadzenie zajęć tanecznych dla różnych grup wiekowych i o różnym stopniu zaawansowania tanecznego.
Dotychczasowe kilkunastoletnie doświadczenie w realizowaniu tego rodzajów kursu, zaowocowało opracowaniem programu dopasowanego do oczekiwań uczestników oraz stale zmieniających się warunków i wymogów rynku.
Nasze kursy realizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 roku w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych i obejmują ponad 200 godzin zajęć edukacyjnych.
Kurs składa się z 5 części:
1. Ogólnej – Część zajęć realizowana jest w formie e-learningowej, część w formie tradycyjnych seminariów;
2. Specjalistycznej – Zajęcia teoretyczne realizowane są w formie wykładów. Zajęcia praktyczne realizowane są na salach tanecznych. Konieczne jest sporządzanie notatek w trakcie lub po zajęciach zarówno teoretycznych, jak i praktycznych;
3. Samokształcenie i praca własna – samodzielna realizacja przez kursantów wyznaczonych zadań: przygotowanie konspektów zajęć, przygotowanie fragmentów lub całości lekcji tańca.
4. Egzamin końcowy z części ogólnej ma formę pisemną i odbywać się będzie podczas trwania kursu. Egzaminy końcowe z części specjalistycznej mają formę praktyczną i realizowane są w dniu 22 sierpnia 2021 r.. Są to:
– egzamin z części specjalistycznej
– oraz egzamin z metodyki prowadzenia zajęć z dziećmi.
5. Praktyki – skierowanie na praktyki otrzymują absolwenci kursu (kursanci, którzy uzyskali wszystkie wymagane w trakcie kursu zaliczenia przedmiotów). Aby uzyskać dokumenty potwierdzające zdobycie kwalifikacji instruktorskich, każdy absolwent kursu ma obowiązek odbycia praktyk instruktorskich w wymiarze 20 godzin lekcyjnych.
Wypełnione sprawozdanie z praktyk i podpisane przez organizację przyjmującą na praktykę, należy dostarczyć do PAS w terminie 3 miesięcy od zakończenia kursu.
Aby uzyskać kwalifikacje instruktorskie, należy zdać egzamin z części ogólnej, specjalistycznej oraz zaliczyć praktyki instruktorskie.
Wybrane przedmioty realizowane podczas kursu:
1. Historia tańca w Polsce i na świecie
2. Rytmika z umuzykalnieniem
3. Kompozycja tańca
4. Metodyka pracy z dziećmi w wieku od 4. roku życia
5. Podstawy tańca klasycznego, jazzowego, współczesnego, hip hop, tańców towarzyskich i narodowych
6. Metodyka nauczania różnych stylów i technik tanecznych w zależności od wieku i poziomu zaawansowania uczestników zajęć
7. Choreografia i metodyka nauczania tańca na poziomie zaawansowanym – w zależności od wybranej specjalności – taniec jazzowy, towarzyski, hip hop
8. Metody pracy z partnerem i nauka partnerowania
9. Anatomia
10. Podstawy Rekreacji
11. Fizjologia
12. Pedagogika
13. Teoria sportu i treningu sportowego
14. Emisja głosu
15. Podstawy prawne pracy instruktora
16. Przygotowanie motoryczne
Zaliczenia i egzaminy:
Uczestnicy kursu muszą uzyskać zaliczenie z poszczególnych przedmiotów (na podstawie obecności na zajęciach oraz egzaminów cząstkowych przeprowadzanych w trakcie kursu), aby uzyskać dopuszczenie do egzaminów końcowych. Egzaminy końcowe odbędą się w dniu 22 sierpnia 2021 r.
W ramach egzaminu wymagana będzie znajomość materiału przekazanego w trakcie kursu. Największy nacisk komisja egzaminacyjna kładzie na tematy związane z wybraną specjalnością, ale ważna jest znajomość całego materiału stanowiącego treści programowe kursu. Osoby, które z ważnych przyczyn (zdrowotnych, osobistych) nie mogą uczestniczyć w danych zajęciach kursu, mają obowiązek uzupełnić wiadomości we własnym zakresie.
Egzamin końcowy składa się z trzech części:
1. Egzamin pisemny z części ogólnej w formie testu, w którym na pytania należy odpowiedzieć w sposób opisowy
2. Egzamin teoretyczny i praktyczny z części specjalistycznej
3. Egzamin teoretyczny i praktyczny z metodyki prowadzenia zajęć z dziećmi
W trakcie egzaminu z części specjalistycznej należy wykazać się umiejętnością prowadzenia zajęć dla wyznaczonej grupy uczestników. Ważne będzie dopasowanie przebiegu prowadzonych zajęć zarówno do ich wieku, jak i poziomu zaawansowania.
W przypadku niepowodzenia na egzaminie, w ramach wniesionej opłaty za kurs przysługuje jeden bezpłatny egzamin poprawkowy z części ogólnej i jeden egzamin poprawkowy z części specjalistycznej, w wyznaczonych przez organizatora terminach. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne i zasady uczestnictwa w zajęciach podane będą na zebraniu organizacyjnym.
Osoby zainteresowane otrzymaniem uprawnień Instruktora Sportu powinny zgłosić ten fakt opiekunowi wybranej specjalności w terminie ustalonym na zebraniu organizacyjnym (pierwszego dnia Kursu). Po uzyskaniu akceptacji opiekuna specjalności Kursant jest zobowiązany do napisania konspektu zajęć i złożenia go na ręce Kierownika Kursu w nieprzekraczalnym terminie, który również zostanie podany na zebraniu organizacyjnym.
Praktyki instruktorskie należy zrealizować w terminie 3 miesięcy od dnia ukończenia kursu. Osoby, które z ważnych przyczyn nie są wstanie wywiązać się z tego terminu, zobowiązane są do zgłoszenia tego faktu kierownikowi kursu (Joannie Szokalskiej) w celu ustalenia innego terminu realizacji praktyk.